Alergija i intolerancija na mlijeko i mliječne proizvode
Kako prepoznati alergiju, a kako intoleranciju?
Sve češća pojava kod odraslih osoba u zadnje vrijeme kada govorimo o ishrani svakako je intolerancija na mlijeko i mliječne proizvode.Međutim veliki broj osoba smatra da su alergija i intolerancija sinonimi.Alergija na proteine mlijeka češće se javlja kod dojenčadi i djece do dvije godine starosti nego kod odraslih, a može se manifestovati na koži uz svrbež i crvenilo, crvenilo očiju i simptome kao što su curenje nosa, kihanje, crvenilo u području usta te probavne smetnje: grčeve, mučninu, povraćanje i proljev. Kod alergija na mlijeko vrlo je važno napraviti alergijske testove i iz ishrane u potpunosti isključiti mlijeko, najčešće kravlje, kao i mliječne proizvode na koje je osoba alergična.
Ponešto drugačiji simptomi prisutni su kada je riječ o intoleranciji na laktozu, odnosno nemogućnosti probavljanja i razgradnje laktoze.
Najčešće već 15 minuta do sat vremena nakon konzumacije javit će se probavne smetnje uz nadimanje trbuha, mučninu, grčeve u crijevima i bol, kao i osmotski proljev. Nerazgrađena laktoza veže i izvlači tekućinu u debelo crijevo putem enterocita te uzrokuje proljev, a dodatne probavne smetnje izaziva brza fermentacija mliječnog šećera pod djelovanjem crijevnih bakterija, čije djelovanje i metabolizam uzrokuju nastanak plinova i proljeva.
Spomenuti manjak enzima laktaze, koji bi trebao razgraditi laktozu, najčešći je nedostatak nekog enzima kod odraslih osoba, no primarna intolerancija javlja se u svega 5 posto slučajeva, dok je znatno češća sekundarna intolerancija kao posljedica bolesti tankog crijeva, dugotrajnih proljeva ili korištenja nekih lijekova poput antibiotika.Ovo ne znači da iz ishrane trebate u potpunosti izbaciti mliječne proizvode već koristiti one bez ili smanjenim udjelom iste, kao što su kefir, jogurt ili zrnasti sir.
Zato je vrlo važna pravilna ljekarska dijagnoza.