Keto dijeta
Danas vrlo popularna, hvaljena dijeta koja u kratkom vremenskom periodu daje odlične rezultate keto ili ketogena dijeta bazira se na konzumaciji masti i proteina te vrlo niskom unosu ugljikohidrata, čime se tijelo dovodi u stanje da za energiju koristi vlastite resurse. Ketogena dijeta temelji se na povećanom udjelu masti, adekvatnom unosu proteina te smanjenom unosa ugljikohidrata. Kada se unos ugljikohidrata smanji te organizam ne može zadovoljiti potrebe za glukozom kako bi proizveo energiju u jetri se počinju sintetizirati ketonska tijela oksidacijom masnih kiselina.
Kod keto dijete se preporučuje da u toku jednog dana pet posto energije treba uzeti iz ugljikohidrata (preporučuju se ugljikohidrati bogati vlaknima), 15 do 25 posto iz proteina i 75 posto iz masti. Većina ljudi ulazi u stanje ketoze kada dnevno unosi manje od 20 grama ugljikohidrata, a dobri rezultati u mršavljenju se postižu i s unosom 50 g ugljikohidrata dnevno. Osobe koje unose manje od 20 g ugljikohidrata dnevno imaju mogućnost da brže mršave, ali će vjerojatno iskusiti nuspojave takozvane keto gripe (vrtoglavica, glavobolja, dekocentracija i grčevi u mišićima). Ti simptomi su uglavnom prolazni, a obično se javljaju u toku prve sedmice, najčešće između trećeg i petog dana i traju dok se tijelo ne adaptira na gubitak masti. Osobe koje imaju dobru inzulinsku rezistenciju mogu unositi dnevno od 20 do 50 g ugljikohidrata i opet će mršaviti, samo sporije.
Na keto dijeti osnovni imperativ je izbjegavanje namirnica bogatih šećerom i škrobom kao što su šećer, hljeb, tjestenina, riža i krompir. Namirnice koje se preporučuju na keto dijeti trebaju biti bogate mastima i proteinima. Kompletna prehrana se bazira na mesu, ribi, morskim plodovima, jajima, siru, zelenom povrću i orašastim plodovima.